5 психологічних причин, які заважають вам відчувати впевненість

Ось як більшість людей виправдовують свою невпевненість: «Я був би більш впевненим у собі, якби не успадкував нерішучість свого батька», «Якби я не був таким невротиком, то міг би бути більш впевненим у собі»… «Якби моя мама дійсно любила мене, то я відчував би більшу впевненість і захищеність у стосунках»…. На щастя, подібні висновки помилкові.

Звичайно, все — від генетики до дитячого досвіду — має певний вплив на те, наскільки впевнено ви себе почуваєте (або не почуваєте). Але, безумовно, найбільший вплив на впевненість має те, чого, здається, усім не вистачає:

Саме ваші звички в сьогоденні, а не події минулого, визначають вашу впевненість у собі!

«Працюючи психологом, я виявив, що є кілька звичок, які вбивають впевненість у собі, до яких люди вдаються, навіть не підозрюючи про це. І саме ці звички є справжніми причинами хронічно низької впевненості в собі. Якщо ви навчитеся їх виявляти і працювати з ними, то побачите, що ваш природний рівень впевненості набагато вищий, ніж ви можете собі уявити«, — зазначає психолог Нік Вігналл (Nick Wignall).

Як розвинути впевненість у собі

Психологічні звички, які знищують впевненість у собі

1. Залежність від постійного підбадьорення

Шукати підбадьорення — це все одно, що перекладати вашу емоційну працю на інших людей. І це не лише вбиває вашу впевненість, але й руйнує ваші стосунки і призводить до того, що люди починають ображатися на вас.

Ось невеликий приклад, як працює механізм «підбадьорення-заспокоєння»:

  • Ви отримуєте електронного листа від свого керівника, в якому він повідомляє, що хоче поговорити з вами у себе в офісі завтра вранці.
  • Ви одразу ж уявляєте найгірше (мене звільнять!) і відчуваєте неймовірну тривогу.
  • Тож ви звертаєтеся до свого чоловіка або дружини і говорите: «Боже мій, це не може бути добре. Я божеволію. Що мені робити?»
  • Ваш чоловік чи дружина терпляче вислуховує вас, підтверджує ваш страх і наводить безліч причин, чому це малоймовірно.
  • Через 15 хвилин після того, як вас заспокоїли, ви відчуваєте помітно меншу тривогу і заспокоєння.

А ось проблеми, які ви отримуєте від подібної поведінки:

Уникнення болючих відчуттів завжди робить їх ще гіршими.

Коли ви одразу тікаєте від своїх емоційних труднощів і перекладаєте їх на когось іншого, ви вчите свій мозок боятися почуватися погано. Тому ви не можете впоратися з негативними емоціями самостійно. Це означає, що наступного разу, коли ви відчуєте страх, ви будете боятися вдвічі більше і не матимете впевненості, щоб впоратися з ним.

Коли ви використовуєте інших людей, щоб відчути себе краще, вони в кінцевому підсумку відчувають, що ви їх використовуєте.

І коли хтось важливий для вас, наприклад, чоловік чи дружина або найкращий друг, відчуває, що ви їх використовуєте, він буде ображатися, навіть якщо не скаже про це прямо.

Ваші страхи та невпевненість є вашими власними проблемами. І тільки ви несете відповідальність за те, щоб керувати ними здоровим способом. Тож заради вашої впевненості в собі та якості ваших стосунків позбудьтеся звички покладатися на інших людей, щоб почуватися добре.

2. Ви постійно сумніваєтеся в собі

Щоразу, коли ви сумніваєтеся в собі, це крихітне повідомлення вашому мозку про те, що ви не вірите в себе. Тож якщо ви робите це лише час від часу, нічого страшного. Але якщо у вас є звичка постійно сумніватися в собі, подумайте, чого ви вчите свій мозок?

Якщо щоразу, коли перед вами постає важливе рішення, ваша негайна реакція — сказати мозку, що ви не здатні приймати важливі рішення, то наскільки впевнено ви зможете почуватися наступного разу, коли постане важливе рішення?

Послухайте, очевидно, що важливо бути вдумливим, перш ніж приймати рішення — особливо великі, з серйозними наслідками та великою кількістю невизначеності. Але також важливо уяснити, що ви ніколи не зможете повністю усунути невизначеність. Це означає, що завжди буде ймовірність того, що ви приймете неправильне рішення і станеться щось погане.

В основі сумніву лежить небажання прийняти фундаментальну невизначеність життя.

Інакше кажучи, хронічні сумніви — це форма перфекціонізму, коли ви відчуваєте, що незалежно від того, наскільки старанно ви працюєте, результат ніколи не буде достатньо хорошим, тому що він не ідеальний — тому що ви не знаєте напевно, що це правильне рішення.

Якщо ви хочете почуватися впевненіше, вам потрібно примиритися з невизначеністю і взяти на себе відповідальність за прийняття рішень та життя з їхніми наслідками.

3. Ви катастрофічно боїтеся майбутньої небезпеки

Катастрофізм — це крайня форма занепокоєння, коли ви швидко починаєте думати про всі найгірші сценарії розвитку подій:

  • О Боже, вона мене кине, я знаю це.
  • Чудово, мене за це звільнять. Як я зможу платити за квартиру? Що, якщо я залишуся без даху над головою?
  • Не треба було мені цього казати… Він, мабуть, думає, що я повний дурень і більше ніколи не спілкуватиметься зі мною.

Звичайно, катастрофізувати — це те, що ми всі час від часу робимо. І не дарма: здатність уявити собі найгірший сценарій розвитку подій може бути дуже корисною річчю у відповідний час і в відповідному місці.

На щастя, багато хто з нас рідко стикається зі справжніми найгіршими сценаріями.

Але якщо ви звикли постійно катастрофізувати, це не тільки підірве вашу впевненість у тому, що ви здатні впоратися з труднощами в майбутньому, але й зробить вас неймовірно тривожними, ви будете постійно перебувати в стані стресу.

Якщо ви постійно говорите собі, що «ваш світ на грані катастрофи», ви будете постійно відчувати, що світ таки дійсно на грані катастрофи.

А дуже важко відчувати себе впевнено, коли ви постійно переживаєте, що катастрофа не за горами.

4. Ви зациклюєтеся на минулих помилках

Так само, як важко відчувати себе впевнено, якщо ви постійно передбачаєте, що ось-ось станеться катастрофа, так само важко відчувати себе впевнено, якщо ви постійно нагадуєте собі про свої помилки та невдачі.

Наприклад:

  • Щоразу, коли хтось робить вам зауваження на роботі, ви відтворюєте ту жахливу сцену 10-річної давнини, коли ви припустилися дурної помилки і були принижені перед усією компанією.
  • Кожного разу, коли ви згадуєте про своїх померлих батьків, ви подумки повторюєте все, що хотіли сказати їм перед смертю, і як соромно, що ви не зробили цього, поки мали можливість.
  • Щоразу, коли ви з партнером сваритеся, ви починаєте згадувати всі попередні стосунки, які ви зруйнували через те, що не змогли впоратися зі своїм гнівом.

Здорова рефлексія — це добре і нормально. Це означає, що певною мірою згадувати свої помилки, намагаючись навчитися на них, дуже корисно — це навіть додає впевненості в собі!

Але якщо ви звикли нагадувати собі про минулі помилки, коли вже давно минув той момент, коли можна було б навчитися чомусь новому, це побічний ефект і ніякої користі він не принесе. Ви лише підтримуєте свій сором і невпевненість на високому рівні, а впевненість і самооцінку — на низькому.

Важко відчувати впевненість у майбутньому, коли не хочеш відпускати минуле.

Хитрість полягає в тому, що ви повинні бути готові жити з тим, що минуле незмінне, а це означає, що ви дійсно безсилі його змінити.

Найчастіше безперервні роздуми про минуле є ознакою того, що ви насправді не зіткнулися з цією безпорадністю і не навчилися з нею жити. А ваша низька впевненість у собі є прикрим наслідком цього заперечення.

5. Ви боїтеся боятися (уникаєте свого страху)

Американський президент Франклін Рузвельт якось сказав: Єдине, чого ми повинні боятися, — це самого страху.

І хоча його політичну та економічну політику я не маю права коментувати, як психолог, але ця цитата дуже влучна.

Тому що ось у чому справа:

Страх, який стримує вашу впевненість, походить не від самої дії, а від почуттів, пов’язаних з нею.

Наприклад:

  • Припустимо, ви боїтеся і відчуваєте невпевненість перед промовою, яку маєте виголосити перед 15-20 людьми.
  • Справжньою перешкодою для вас піднятися на сцену і виголосити промову є не думка про те, що люди зненавидять виступ, а те, що ви раптом забудете все, що мали сказати.
  • Справа в самому відчутті страху і всьому, що з ним пов’язано: ваш розум гуде від хвилювань і катастрофічних видінь, адреналін, що розливається по венах і призводить до прискореного дихання і серцебиття, негативне самонавіювання, яке говорить вам, що це була дурна ідея і що ви ніколи не зможете виступити, і т.д.

Ось чому так багато подружок нареченої і дружок нареченого трохи перебирають з алкоголем перед тим, як виголошувати промови і тости на весіллі: алкоголь не робить вас більш виразними і не підвищує ймовірність того, що ваша промова потрапить буде найгращою. Алкоголь допомагає вам почуватися впевнено, тому що він позбавляє вас страху і дозволяє вашій природній впевненості краще проявитися.

У будь-якій ситуації, коли вам бракує впевненості і ви відчуваєте страх, велика ймовірність того, що справжньою перешкодою є ваші стосунки зі страхом.

Якщо ви хочете почуватися впевненіше, почніть розвивати більш здорові стосунки зі своїм страхом. Почніть визнавати його і підтверджувати, замість того, щоб намагатися уникати його.

Пам’ятайте: Впевнені люди не уникають страху. Вони його опановують.

Добавить комментарий