Творець Всесвітньої павутини Тім Бернерс-Лі хоче, щоб ми забрали наші дані у технологічних гігантів

Інтернет зробив величезний прорив у своєму розвитку з того часу, як Тім Бернерс-Лі винайшов Всесвітню павутину в 1989 році. Тепер, в епоху зростання занепокоєння з приводу конфіденційності, він вважає, що нам час повернути свої особисті дані.

Бернерс-Лі та його бізнес-партнер Джон Брюс запустили проект Solid Pod або Personal Online Data Store.

Він дозволяє людям зберігати свої онлайн-дані в одному централізованому місці і контролювати, які організації або додатки можуть отримувати до них доступ, — замість того, щоб «розкидатися» своїми даними на сайтах по всьому Інтернету, повідомляє CNN.

Solid Pod це, по суті, проект самостійного хостингу. Привабливість якого — у контролі своєї персональної інформації та конфіденційності.

За словами Джона Брюса, на Solid Pod дані не тільки захищені від корпорацій і урядів, але і з меншою ймовірністю потраплять до рук хакерів.

Відомо, що сьогодні Solid Pod вже тестує Національна служба охорони здоров’я Великобританії. А також адміністрація бельгійського регіону Фландрія – чиновники хочуть дозволити своїм громадянам самим обирати, як і з ким ділитися своїми персональними даними.

У жовтні медіахолдинг BBC представив експериментальний сервіс спільного онлайн-перегляду відео Watch Party, що використовує Pods. Коли перегляд фільмів закінчується, користувач може побачити, які дані користувача зібрала програма. Далі користувач вибирає — видалити ці дані або відредагувати інформацію і дозволити ВВС використовувати її далі. Такий функціонал став можливим за допомогою Solid Pod.

Це радикально інший підхід управління даними в Інтернеті. Однак, поки що користувачі можуть отримати Pod у кількох провайдерів, розміщених на веб-сервісах, таких як Amazon.

Тім Бернерс-Лі наголошує, що саме такі проекти, як Solid Pod, допоможуть створити наступне, третє покоління Інтернету — Web 3.0. Коли дані будуть пов’язані між собою децентралізованим чином, що стане величезним кроком уперед порівняно з нашим нинішнім поколінням Інтернету (Web 2.0), де дані переважно зберігаються в централізованих сховищах (тобто “в руках” великих техно-корпорацій).

«Володіння власними даними та реальний контроль над ними — це те, що дозволить реалізувати Web 3», — вважає Тім Бернерс-Лі.

Бернерс-Лі також сподівається, що його платформа поверне контроль інтернет-користувачам.

“Я думаю, громадськість турбує проблема з відсутністю конфіденційності – той факт, що на величезних техноплатформах зберігається величезна кількість даних, і вони зловживають цим. Нам потрібно повернутися до ситуації, коли користувачі мають автономію, коли ви контролюєте всі свої дані”, — підсумував творець Всесвітньої павутини.