Сі Цзіньпін уперше чітко виступив проти ядерних погроз путіна

Голова КНР Сі Цзіньпін заявив, що він проти застосування ядерної зброї у Європі. На зустрічі з канцлером ФРН Олафом Шольцем у Пекіні китайський лідер закликав міжнародне співтовариство «відкинути загрозу застосування ядерної зброї» та виступити проти ядерної війни, щоб не допустити «кризи на Євразійському континенті», повідомляє Bloomberg з посиланням на державне інформаційне агентство «Синьху».

Сі Цзіньпін також сказав про необхідність спільних зусиль у забезпеченні стабільності постачання продовольства та енергоресурсів.

Перед початком війни в Україні Сі заявив разом із путіним про «безмежне партнерство» між Китаєм та росією. Але тепер китайський лідер, щойно переобраний на з’їзді Компартії на третій термін, порушуючи піввікову традицію, вперше чітко висловився з трьох основних питань міжнародного порядку денного, які путін активно використовує у протистоянні з Україною та Заходом, – ядерному, енергетичному та продовольчому. І сказав він про це канцлеру Німеччини — країни, яка найбільше постраждала від розв’язаної росією газової війни.

Заява Сі порадує європейських політиків, які сподіваються, що Китай використовує свою позицію «друга росії», щоб переконати Москву перестати загрожувати світові ядерною зброєю, каже Джозеф Грегорі Махоуні, професор політичних досліджень East China Normal University у Шанхаї:

«Зауваження Сі недвозначні, спрямовані проти використання ядерної зброї, так і її застосування. Дехто інтерпретує їх як дуже важливе послання».

Путін неодноразово заявляв у зв’язку з війною в Україні, що росія може застосувати ядерну зброю. Наприклад, оголошуючи про мобілізацію 21 вересня, після того, як українські війська в ході несподіваного контрнаступу звільнили Харківську область, президент сказав у телезверненні, що при загрозі територіальної цілісності росія використовує всі методи, зокрема ядерну зброю: «Це не блеф».

«Ті, хто намагаються шантажувати нас ядерною зброєю, повинні знати, що роза вітрів може розвернутися і в їхній бік», — додав путін.

А 30 вересня на церемонії підписання документів про входження до складу росії окупованих територій знову висловився на цю тему, звинувативши США у тому, що вони першими використали ядерну зброю та створили прецедент.

Пропагандисти на державних телеканалах неодноразово загрожували Заходу тим самим. Наприклад, ведучий програми «Вісті тижня» на телеканалі «росія-1» Дмитро Кисельов заявив у травні, що однієї лише ракети «Сармат» достатньо, щоб стерти Великобританію з землі. «Це лише один пуск, Борисе, – сказав він, звертаючись до тодішнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона. – А Англії немає. Раз і назавжди».

Керівництво російської армії в середині жовтня обговорювало можливість застосування тактичної ядерної зброї в Україні на тлі складнощів із утриманням анексованих територій, повідомила днями The New York Times із посиланням на чиновників, знайомих із питанням.