Як зображали росію на сатиричних картах XIX-XX сторіч — спрут, кривавий ведмідь, варвар-пиятик

російську імперію зображали інколи як ведмедя або спрута з довгими щупальцями, інколи як мужика-варвара, але майже завжди як кривавого агресора. Керівництво росії ще й досі не готове попрощатися з імперськими амбіціями. Навіщо дотримуватися кордонів та суверенітету країн, якщо можна нагло впертися на їхню територію і, повоювавши, приєднати до себе? Ця загарбницька політика знайшла свій відбиток на сатиричних картах, які були популярні в Європі наприкінці XIX і на початку XX століття.

На подібних картах країни зображалися у найгіршій і найшаблоннішій своїй іпостасі. росія найчастіше виступає у ролі ведмедя, готового поглинути Європу та підім’яти під себе Китай. Іноді її зображують як п’яного варвара. А часом російська імперія з’являється на картах у ролі восьминога, який щупальцями намагається керувати Європою.

росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч

«Джон Буль і його друзі» — Європа напередодні першої світової війни (1900 рік)

Карта Джон Буль і його друзі

Одна із найвідоміших сатиричних карт Європи, створена Фредеріком Роузом і опублікована в 1900 році. російська імперія на ній зображена у вигляді величеного спрута з обличчям царя Миколи II — останнього російського імператора. Щупальці спрута-росії проникають буквально у всі сторони континенту в пошуках нової «здобичі». Спрут душить Польшу, Китай, Фінляндію, Персію (Іран). На одному із щупальців вказано «До Афганістану». Тут мова йде про так звану «Афганську кризу», коли ще в 1885 році російська імперія воєнним шляхом захопила частину афганської території, котра у той час була під Британською імперією. Це поклало початок «Афганській кризі». 

росія у вигляді спрута на карті 1900 року
росія у вигляді спрута на карті 1900 року
Для довідки. Джон Буль — збірний образ типового англійця, є національною персоніфікацією Сполученого Королівства в цілому та Англії зокрема. На рубежі ХХ століття, друзі та вороги, у розумінні Англії, виглядали не зовсім так, як це виявиться через 14 років – з початком Першої Світової війни. Безперечно, ця карта не відображає всі тонкощі міжнародної політики кінця ХIX — початку ХХ століття. Але вона непогано передає загальну картину та настрій. Напруженість відчутна, але поки немає чіткого уявлення про те, як виглядатиме розстановка сил на політичній карті Європи до початку Першої Світової війни.

Гумористичний атлас Європи та Азії (1904 рік)

Гумористичний атлас Європи та Азії (1904 рік)
Гумористичний атлас Європи та Азії (1904 рік)

В 1904 році в Токіо був опублікований гумористичний дипломатичний атлас Європи та Азії. Карта відображає напруження континенту під час російсько-японської війни (1904-1905 роки).

І знову ми бачимо зображення росії-агресорки у вигляді товстого спрута. Там, куди вже простягнулися його щупальця, зображені черепи — очевидний символ смертоносної політики російської імперії. Польща, Фінляндія, деякі країни східної Європи вже відчули на собі «задушливі обійми» «мирної» імперії. 

Одне із щупалець простягається до Китаю, інше «тримає за горло» Персію, ще одне — намагається придушити Туреччину. 

Восьминіг на сатиричних картах Європи 19-20 ст. використовувався найчастіше саме для зображення росії (разом із ведмедем). Відштовхуюча та аморфна природа восьминога стала ідеальним інструментом для символічного відображення двох ключових рис політики російської імперії в ті часи — завищені територіальні амбіцій та фінансова жадібність. 

росія-ведмідь 

Ще одна тварина, якою часто ілюстрували росію на сатиричних картах 19-20 сторіч — ведмідь. При чому кровожерливий та жорстокий. Він заковтує чужі території та трощить зубами «кістки».

Бельгійська «Карта роз’єднаних штатів Європи» («Carte des etats desunis d’Europe») 1864 року

Бельгійська Карта роз'єднаних штатів Європи
Бельгійська «Карта роз’єднаних штатів Європи» (1864 рік)

Кримська війна 1853—1856 років завершилася капітуляцією російської імперії. Європі на певний час вдалося втихомирити «російського ведмедя»: росіяни повернули Туреччині місто Карс, Молдові — частину Бессарабії. Також росіяни отримали тимчасову заборону на власний флот у Чорному морі. Ведмедя з кривавою пащею та короною із черепів вдалося посадити на ланцюги.

Зверніть увагу, як автор карти описує російського ведмедя. На одній з його лап написано “агресія”, на іншій — "експансія". На пащі, з якої тече кров на Крим, — "жорстокість", а на короні — "деспотизм". 
росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч

«Звіри Європи» (1882 рік) 

Тут Німеччина — це хитрий вовк, який під правительством войовниче налаштованого кайзера Вільгельма II поглядає за горизонти. «Великий російський ведмідь» також жахає. Кінцевим результатом усієї цієї ворожнечі стала Перша світова війна. 

Карта «псів війни» (1914 рік) 

Перша світова. Призвідник війни Німеччина — агресивна такса, її союзник Австрія — дворняжка, що надривно гавкає. Бельгія – безпорадний дрібний гриффон, а потужні Франція з Англією – бульдог та пудель. Карабінер Італії, тореадор Іспанії, Португалія та Балкани передбачливо огороджені розмежувальною лінією як країни, що залишилися нейтральними. Голландія єхидно посміхається, Греція готова встромити ніж. росія — дорожній коток, за кермом якого у бік Європи рухається Миколай II у супроводі агресивного білого ведмедя. 

Карта псів війни (1914 рік) 
Карта «псів війни» (1914 рік) 

Карта політичної розстановки сил під час Першої світової війни (1914)

Німеччина — орел, оточений озброєними солдатом (Британія), ведмедем (росія) та носатою жінкою з пікою (Франція). Її союзники виглядають непереконливо: Австрія — сумний П’єро, який страждає від нерозділеної любові до Німеччини; Туреччину фактично підштовхують до воєнного протистояння. Італія співає популярну на той час пісню Ела Джонсона «You made me love you» про примушення до кохання — відсилання до того, як Італія відмовилася виступити на боці Троїстого союзу і в 1915 перейшла на бік Антанти.

Європа на початку першої світової війни, португальська сатирична карта

Португалія зберігала нейтралітет у першій світовій війні. Хоча вона залишалася стурбованою своїми заморськими колоніями та будь-якою потенційною загрозою для неї, спричиненою бурхливістю війни.

В результаті карта вийшла більш пасивною, проте не менш різко у своєму символізмі. Тут знову росія — білий ведмідь, який провокує Австро-Угорщину на дії. 

«Велика війна», 1914 рік

Перша світова почалася. Одна із сатиричних карт 1914 року демонструє усе жахіття того періоду. росія знову показана як хижий ведмідь, готовий зжерти усе на своему шляху. Він веде у бій мух.

Гумористична карта 1953 року 

Ще один цікавий для вивчення екземпляр сатиричних карт 20 століття. «Mappa humoristico de Europa» була опублікована в Лісабоні в 1953 році і показує Європу як цирк (хоча у ньому й не до сміху). 

Радянський союз відокремлений від цивілізованого світу колючим парканом — аналог «залізної завіси». «Країною гулагом» тут керує білий ведмідь у шкіряних чоботях, з пістолетом в одній лапі та батогом в іншій. Суворий наглядач змушує поневолені народи показувати складні циркові номери. 

До речі, на карті «залізна завіса» перерізає «ногу» Німеччини та «хвіст» Австрії, що символізує поділ цих країн після другої світової війни. 

Жадібний варвар з горілкою 

Ще один розповсюджений герой на гумористичних картах 19-20 сторіч, яким часто зображали російську імперію — неохайний варвар, як правило, у військовій формі, ще й з горілкою. Доволі часто — у компанії з ведмедем. 

росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч
1870-ті. Італійська карта
росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч
«Сьогодні в Європі» (Цюрих, 1875 рік). Доволі кривавий вийшов мужик, у обіймах якого — шибениці
Гумористична карта Європи 1914 року, Дрезден
Гумористична карта Європи 1914 року, Дрезден
росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч
1914 рік
росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч
1914 рік, Берлін
росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч
«Короткий огляд Європи навесні 1915 року», Гамбург
росія на сатиричних картах Європи XIX-XX сторіч
1915 рік

Добавить комментарий