Людям вперше ввели ін’єкції синтетичної крові, вирощеної в лабораторії

Група дослідників із Великобританії вперше ввела людям клітини крові, вирощені в лабораторних умовах, повідомляє ВВС. Що демонструє потенційно революційну медичну технологію, яка може покласти край дефіциту рідкісних груп крові.

Деякі з груп крові настільки рідкісні, що «в країні може бути всього з десяток людей», які можуть пожертвувати зразками своїх кров’яних тілець, розповідає Бі-бі-сі Ешлі Той із Бристольського університету.

Традиційно найрідкіснішою (всього 8% населення) вважається четверта (IV) група крові - також називається AB-група крові. Однак існує так звана система груп крові "Бомбей", виявлена доктором Бхенде в 1952 в однойменному індійському місті. В Індії кількість людей із таким типом крові становить 1 випадок на 7600 осіб. Кількість людей із цим фенотипом становить приблизно 0,0004% від загальної чисельності населення.

Вирішити проблему дефіциту цілком могла б синтетична кров, вирощена в лабораторних умовах.

Дослідники Бристольського університету (University of Bristol) змішали спеціальні магнітні кульки зі звичайною донорською кров’ю, щоб виділити стовбурові клітини, які згодом можна було перетворити на еритроцити.

Як передає ВВС, посилаючись на вчених, близько півмільйона стовбурових клітин можна перетворити на 50 мільярдів еритроцитів приблизно за три тижні.

Людям вперше ввели ін'єкції синтетичної крові
Під мікроскопом: вирощений у лабораторії еритроцит, який переносить кисень та вуглекислий газ

«У майбутньому ми хочемо робити якнайбільше синтетичної крові. У перспективі я бачу кімнату, повну машин, які постійно виробляють її зі звичайної донорської крові», — сказав Ешлі Той.

Випробування, участь у якому зрештою візьмуть десять здорових людей, уже розпочалося. Двоє з піддослідних вже отримали ін’єкції еквівалентні парі чайних ложок синтетичної крові.

Радіоактивні частинки у зразках цієї крові дозволять вченим відстежити, скільки часу потрібно, щоб штучні еритроцити перероблялися організмом.

Отримані від здорового донора еритроцити зазвичай зберігаються до 120 днів, пысля чого їх треба замінити. Типова донорська кров містить суміш молодих і старих еритроцитів, тоді як вирощена в лабораторії кров повністю «свіжоприготовлена», тому її має вистачити на повні 120 днів.

Однак витрати на виробництво вирощеної в лабораторії крові у великих кількостях, як і раніше, непомірно високі. Є надія, що у майбутньому, масштабуючи цей процес, витрати на нього знижуватимуться.

«Якщо випробування пройде успішно, то найближчими роками його можна буде запровадити у великих масштабах. А це означає, що витрати знизяться», — заявив представник інституту охорони здоров’я Великобританії, який відповідає за постачання крові та органів.

Дослідники надихнулися цією перспективою.

«Це провідне у світі дослідження закладає основу для виробництва еритроцитів, які можна безпечно використовувати для, скажімо, переливання людям з такими захворюваннями, як серповидно-клітинна анемія», — зазначають вчені.