Особисті якості впливають на здоров’я мозку: дослідження

Згідно з новим дослідженням, певні риси особистості можуть бути ключовим фактором порушень функцій мозку, що виникають з віком. Екстравертам, що виявляють свідомість, довше не загрожує розвиток так званих помірних когнітивних порушень. Тоді як люди з високим рівнем невротичності найімовірніше зазнають зниження когнітивних здібностей, говорить стаття, опублікована в науковому виданні Journal of Personality and Social Psychology.

Як риси особистості впливають на роботу мозку в літньому віці
Невротики у групі ризику когнітивних порушень у старості (ілюстративне фото: unsplash/simmerdownjpg)

Як риси особистості впливають на роботу мозку в літньому віці

«Риси особистості відображають відносно постійні моделі мислення та поведінки, які можуть з наростаючим ефектом впливати на мислення та поведінку протягом усього життя, — каже провідний автор дослідження Томіко Йонеда з Університету Вікторії (Канада). — Акумуляція всього життєвого досвіду може сприяти сприйнятливості до окремих захворювань чи розладів або впливати на опір неврологічним змінам, пов’язаним із віком».

«У зв’язку з тривалістю життя специфічні риси особистості можуть збільшувати ризик моделей поведінки, які схиляють людину до зниження когнітивних здібностей або хвороби Альцгеймера. Або в патології захворювання можуть переважати біологічні причини, — зауважує доктор Річард Айзексон, директор Клініки запобігання хвороби Альцгеймера Центру здоров’я мозку в медичному коледжі Шмідта при Флоридському атлантичному університеті (FAU).

Екстравертність та соціальна активність додають ще рік життя без деменції (ілюстративне фото: unsplash/johnmoeses)

У ході наукової роботи було проаналізовано типи особистості приблизно 2 тис. осіб — учасників багаторічного дослідження, розпочатого в 1997 році, об’єктом якого стали літні мешканці околиць Чикаго. Тоді вчені вивчали роль трьох параметрів — невротизму, свідомості та екстравертності — у тому, як люди переживають занепад когнітивних здібностей у старості.

Невротизм — риса особистості, що впливає на те, як людина справляється зі стресом. Невротики живуть у стані тривоги, страху і збентеження та найчастіше сприймають дрібні неприємності як такі, що несуть загрозу і нестерпні. Свідомі люди схильні до високого рівня самодисципліни, організовані і орієнтовані досягнення мети. Тоді як екстраверти сповнені ентузіазму стосовно життя, товариські і налаштовані рішуче, пишуть автори дослідження.

Імовірність розвитку помірних когнітивних порушень була значно нижчою у людей з високим рівнем свідомості та низьким рівнем невротизму.

Кожні шість пунктів, які людина набирала за шкалою свідомості, відповідали 22% зниженню ризику переходу від нормального когнітивного функціонування до порушень, повідомили автори дослідження.

Приклад: 80-річна людина з високим рівнем свідомості проживе ще два роки без проблем у когнітивній сфері порівняно з тим, хто набрав мало очок за цим параметром. Екстравертність та соціальна активність додають ще рік життя без деменції, йдеться у дослідженні. Вони також посилюють здатність відновлення нормальної роботи мозку після діагностування проблем.

Однак із зростанням рівня невротизму зростає ризик когнітивних погіршень. Кожні сім пунктів за шкалою цього параметра відповідають зростанню ризику на 12%, що можна представити як утрату року здорового життя.