Археологи знайшли святилище римських військових у німецькому лімесі з унікальними знахідками (фото)

На місці злиття Рейну та Ваала виявили храми, в яких римські солдати кілька століть підносили молитви своїм богам. Спеціалісти археологічного агентства RAAP повідомили, що знайшли відносно неушкоджене римське святилище. Виявлено залишки статуй богів, рельєфи, розписні гіпсові вироби, а також кілька цілих вівтарів, присвячених різним богам та богиням. Крім того, археологи знайшли кам’яну криницю, що збереглася, розписні стіни і безліч черепиць. Дослідники припускають, що тут знаходилися відразу кілька храмів, присвячених різним богам.

Археологи знайшли римське святилище
Залишки невеликих кам’яних вівтарів / ©RAAP

Римське святилище з унікальними знахідками

Святилище розташоване в місці злиття річок Рейн і Ваал, де вже була невелика височина, яку штучно зробили трохи вищою. На вершині пагорба стояли храми. На сьогодні можна говорити про дві будівлі в гало-римському стилі з розфарбованими стінами та черепичними дахами.

Особливий інтерес становлять залишки кількох десятків невеликих вівтарів. Вони присвячені Геркулесу-Магусану, Юпітеру та Меркурію. Останні два боги – з традиційного греко-римського пантеону, а ось Геркулес-Магусан – синтез грецького бога-героя з місцевим персонажем. Щоправда, поки що не ясно, з кельтським чи німецьким.

святилище римських військових
Залишки невеликих кам’яних вівтарів / ©RAAP

Великий кам’яний колодязь був не просто джерелом води: усередині нього збереглися кам’яні сходи, що ведуть вниз. Можливо, колодязь мав якусь сакральну функцію. Навколо храмів, судячи із знайдених навколо них осередків, періодично горіли великі жертовні багаття.

святилище римських військових
Кам’яна криниця, типова для римських поселень / ©RAAP

Взагалі в Нідерландах на сьогодні знайдено не так багато римських святилищ, що цілком зрозуміло: це була північна околиця імперії, що межувала з дуже непростими сусідами. А місце, де виявили ці храми, й зовсім на самому Німецькому лімесі — тобто кордоні.

Римський лімес — система прикордонних укріплень, зазвичай — оборонні вали із сторожовими вежами. З внутрішнього боку від валу знаходилися військові табори, каструми. На деякому віддаленні розташовувалися кастели — зараз ми сказали б, що це табори з резервними частинами.

Римська монета, знайдена на місці розкопок / ©RAAP

Спочатку на кордоні стояли лише римські легіонери. Але поступово, у міру розширення імперії та зміцнення кордону, в кастелах стали розташовуватися когорти (піші військові підрозділи) та али (кавалеристи), складені з місцевих народів, яких римляни вважали союзниками.

У 70-х роках I століття нашої ери всі військові споруди Німецького лімеса з’єднали дорогою, від якої вже йшли відгалуження вглиб провінції.

Фібула
Під час розкопок була знайдена фібула — металева застібка / ©RAAP

Археологи припускають, що знайдене святилище використовували переважно солдати.

Про це можна судити з численних таврів на черепиці: у ті часи виробництво черепиці було одним із видів діяльності армії. Судячи з тих самих слідів, храми використовували з кінця I по початок IV століття нашої ери, тобто весь час, коли кордон імперії на території сучасної Голландії проходив Рейном.

Фрагмент римської черепиці з тавром
Фрагмент римської черепиці з тавром / ©RAAP

Крім того, знайшли безліч кінських кісток, частин обладунків, наконечників копій. На вівтарях, про які сказано вище, збереглися написи, які свідчать, що вони споруджені високопоставленими воїнами римської армії. Робили це з різних причин.

Хтось хотів подякувати богові чи богині за виконання бажання. Причому для цього навіть не обов’язково було вигравати битву: саме виживання у тих північних краях найчастіше було достатньою причиною вдячності. Але деякі вівтарі, судячи з написів, встановили для виконання певної обітниці: таким чином це було проханням про допомогу, а не з вдячністю.