Як хода впливає на зовнішність — від спини до шкіри обличчя

Лікарі та вчені єдині на думці, що ходьба корисна для здоров’я. Але вона також впливає на зовнішній вигляд – на кровообіг, стан спини, шкіри обличчя та м’язів всього тіла. А те, як ви ходите, навіть впливає на думку оточуючих. Розбираємось, з якими процесами в організмі взаємопов’язана звична хода і чи треба її коригувати.

Хода - це індивідуальна манера пересування пішки
Хода — це індивідуальна манера пересування пішки (фото: unsplash.com/zackography)

Від чого залежить хода

На формування ходи впливають багато чинників — від комплекції тіла до стану здоров’я та настрою.

Генетика

Успадкована будова скелета впливатиме на те, як людина ставить ступні — усередину чи назовні. Так звана клишоногість часто успадковується від батьків і може входити в комплекс генетичних синдромів, наприклад, трисомії по 18-й хромосомі.

Особливості здоров’я

Рівень плоскостопості показує, наскільки опущені поздовжнє і поперечне склепіння стопи. Якщо опущення серйозне, хода змінюється — стає розвалиста, а з роками деформуються колінні суглоби. Якщо у людини є хронічні захворювання, це також позначиться на ходінні: складно ходити красиво та выльно, коли щось болить.

Зайва вага

Чим важча людина, тим менша швидкість їй зручна при ходьбі. Люди з ожирінням часто пересуваються перевалку, а іноді майже не відриваючи стоп від землі. З’являється задишка через навантаження на серце і доводиться сповільнюватися ще більше.

Стиль ходіння можна коригувати (фото: unsplash.com/joanna_nix)

Звички

Сидячий спосіб життя часто провокує сутулість, яка зберігається під час руху. Постановка стоп також залежить від сформованої в дитинстві звички ходити тим чи іншим чином. На відміну від генетики, навички можна коригувати, тим самим змінюючи ходу.

Авітаміноз

Достатній рівень кальцію та вітаміну D особливо важливо контролювати у дітей, організм яких росте та формується. Нестача вітамінів призводить до О- або Х-подібної зміни форми ніг, це провокує клишоногість і впливає на зовнішність. Дефіцит вітаміну В12 впливає втрату чутливості через пошкодження нервових волокон. Результатом може стати високе підняття ноги при ходьбі та гучне тупання об підлогу. Іноді його супроводжує поколювання у стопі та порушення координації.

На що впливає хода

Причини та наслідки особливостей ходьби тісно взаємопов’язані, тому їх можна простежити та скоригувати, якщо це необхідно.

Як хода впливає на спину
Сколіоз, лордоз та інші викривлення хребта можуть бути як причиною, так і наслідком неправильної ходи (фото: JOYCE MCCOWN/UNSPLASH)

Хребет та постава

Сколіоз, лордоз та інші викривлення можуть бути як причиною, так і наслідком неправильної ходи. Вона часто впливає на поставу, особливо при недостатньо сильних м’язах ніг. Коли людина опускає голову при ходьбі, спина округляється і її хода здається важкою.

М’язи тіла

Якщо порушено нормальний механізм ходьби, потрібні м’язи вчасно не включаються, та їх антагоністи не розслабляються. Виникає порушення м’язового балансу; з’являються спазми, напруга, біль. Укорочуються м’язи спини, які важливі для гарної ходи та постави (трапецієподібна, плечового пояса, дельтоподібна). Щоб цього уникнути, треба стежити за балансом рухів під час ходьби та тримати м’язи в тонусі. Причому не обов’язково їх качати, піднімаючи гирі, достатньо щоденної активності, наприклад, вправ для рук та розтяжки.

Від частого носіння підборів та тісного взуття варто відмовитися (фото: unsplash.com/mparzuchowski)

Стан ніг

Ходьба людини із зайвою вагою, особливо на високих підборах, сприяє виникненню варикозу. Передня частина ноги піддається високому навантаженню, через що застоюється венозна кров та посилюється тиск на стінки судин. Вони стають тонкішими, провокуючи розвиток варикозних вузлів. Вузьке та тісне взуття також погіршує роботу м’язово-венозної помпи, а при постійному носінні такого взуття може призвести до деформації стопи.

Шкіра обличчя

Крім погіршення силуету тіла, сутулість сприяє порушенню циркуляції крові та лімфи. В результаті зменшується живлення тканин обличчя, шкіра стає зневодненою та тьмяною, швидше утворюються зморшки. Від стану шийного відділу хребта залежить тонус лицьових та шийних м’язів. При постійній перенапрузі вони спазмуються, що провокує деформацію овалу обличчя, у тому числі появу брилів і носогубних складок.

Прикус

Вчені пов’язують неправильне становище тіла із проблемами прикусу. Він формується у ранньому дитячому віці. Найчастіше аномалії оклюзії поєднуються з патологічними змінами опорно-рухової системи дитини. Неправильний прикус, у свою чергу, спотворює пропорції щелепи та овал обличчя, додаючи йому асиметрії.

Вік

Через ходу людина може виглядати старшою або молодшою. Так, ходьба від стегна асоціюється з молодим віком, тоді як хода «качкою» вважається ознакою людей старшого віку. На сприйняття працюють кілька факторів: з віком у людей нерідко з’являються зайва вага та проблеми з опорно-руховим апаратом.

Хода та думка оточуючих

Одне з перших досліджень про взаємозв’язок ходи та рис характеру опублікував у 1935 році німецький психолог Вернер Вольф. Він зняв п’ятьох чоловіків і трьох жінок без їхнього відома, коли вони грали в метання кілець. Всі вони були одягнені в комбінезони, тому з боку було складно визначити їхню стать і вік.

Учасники експерименту оцінювали характер гравців, не бачачи їх облич, покладаючись виключно на манеру рухатися. Більше того, в їх міркуваннях про одну й ту саму людину було багато спільного. Вернер Вольф дійшов висновку, що ми ставимося до ходи (так само, як до зовнішності в цілому, акценту чи одягу) — як джерела інформації про особистість.

Правильна хода

Якою має бути правильна хода
(фото: unsplash.com/nixcreative)
Існують основні засади фізіологічно правильної ходи. Так, хребет має бути практично прямим, із збереженням природних прогинів. Під час руху таз, плечі та голова нерухомі, а руки роблять невеликі махи у такт ногам. Ширина кроку залежить від росту, загалом вона не перевищує дві довжини стопи. М'язи (а їх задіяно понад 200) працюють по черзі: коли розслаблюються одні, скорочуються інші.

При ходьбі спину потрібно тримати прямо, грудна клітка має бути розкрита, таз не повинен відхилятися вперед, створюючи великий прогин у попереку, або рухатися убік. Стопи потрібно ставити прямо, спочатку землі має торкатися п’ята. Крок середній, відповідно до росту, легкий і пружинистий. Руки рухаються в ходьбі такт.

Якщо є захворювання хребта, лікарі радять займатися не спортом, а фізкультурою. Наприклад, йогою Айєнгара, пілатесом.