Чому вісцеральний жир небезпечний і як його позбутися

Основна частина жиру в організмі людини розташована під шкірою. Його легко виявити та виміряти — він м’який і його можна «ущипнути». Вісцеральний жир, навпаки, накопичується в глибині тіла між органами в черевній порожнині. Якщо його небагато, він може бути непомітним. При цьому вісцеральний жир набагато небезпечніший за звичайний, тому що підвищує ризики розвитку багатьох важких захворювань.

Чому вісцеральний жир небезпечний і як його позбутися
вісцеральний жир відкладається між органами (фото: unsplash/towfiqu999999)

Що таке вісцеральний жир

Вісцеральний жир - це різновид жиру в організмі людини, який накопичується між органами в черевній порожнині. Це найнебезпечніший тип жирової тканини - він виробляє токсини, які викликають хронічне запалення, підвищують рівень цукру та руйнують судини.

Якщо вісцерального жиру небагато, він може бути непомітним. У людей з великою його кількістю виростає круглий, твердий на дотик живіт. Вісцеральний жир накопичується так само, як і підшкірний – через малорухливий спосіб життя, переїдання та алкоголь. Найчастіше від його надлишку страждають чоловіки середнього та похилого віку. Деякі люди генетично схильні до більшої чи меншої частки вісцерального жиру.

Норма вісцерального жиру

Норми вісцерального жиру немає. Загалом чим менше, тим краще. Але й зовсім не бути в організмі він теж не може. Вважається, що зазвичай на вісцеральний жир припадає 10% загального обсягу жиру в організмі. Якщо ви проходили дослідження складу тіла, наприклад біоімпедансний аналіз, ви можете приблизно розрахувати його кількість у себе. Але ця цифра мало що вам скаже.

Найбільше страждають чоловіки середнього віку (фото: unsplash/theeastlondonphotographer)

Точно виміряти кількість вісцерального жиру самостійно не вийде – це може зробити лише КТ чи МРТ. На практиці лікарі майже ніколи не прагнуть дізнатися його точну кількість і використовують базові методи, що дозволяють оцінити загальний обсяг жиру в організмі.

Прикинути схильність до накопичення вісцерального жиру можна на око. Встаньте перед дзеркалом та розгляньте свою фігуру. Якщо жир відкладається у вас в основному на стегнах, а не на животі, то, швидше за все, ви меншою мірою схильні до накопичення вісцерального жиру. Якщо ваш тип фігури "яблуко" - великий живіт і порівняно стрункі стегна і ноги, то ризик появи зайвого вісцерального жиру у вас вищий.

Чим небезпечний вісцеральний жир

Раніше вважалося, що жир у тілі людини — це запаси енергії, які очікують свого часу. Але в середині 1990-х вчені дізналися, що жир – це ще один ендокринний орган, який виробляє багато активних речовин.

Підвищення частки вісцерального жиру більш ніж на 15% по відношенню до загальної кількості жирової тканини може призвести до гормонального дисбалансу, наслідком якого може стати цукровий діабет, гіпертонія, онкологія, деменція.

Вісцеральний жир - як позбутися
Малорухомий спосіб життя точно не додасть вам здоров’я (фото: unsplash/canweallgo)

Надлишок вісцерального жиру може підвищувати ризик виникнення деяких хвороб.

Серцево-судинні захворювання

Численні дослідження показують, що наявність зайвого вісцерального жиру призводить до збільшення рівня тригліцеридів у крові, зниження частки «корисного» холестерину та підвищення «шкідливого». Все це фактори розвитку найбільш поширених серцево-судинних захворювань, таких як:

 • гіпертонія;
 • серцевий напад;
 • інсульт;
 • ішемічна хвороба серця;
 • атеросклероз;
 • тромбоз.

Деменція

Дослідження 2010 року показало, що великий обсяг вісцерального жиру підвищує ризик розвитку деменції, а також призводить до зменшення розмірів мозку та гіпокампу – його частини, яка відповідає за емоції та пам’ять.

Астма

Астма — це запальне захворювання, ризик розвитку якого підвищується, якщо в організмі забагато цитокінів. Численні дослідження доводять цю закономірність. Так, в одному з них американські лікарі з’ясували, що у жінок з нормальним індексом маси тіла, але великою часткою вісцерального жиру ризик розвитку астми на 37% вищий, ніж у тих, чий обсяг талії в нормі.

Онкологічні захворювання

Дослідження показують, що вісцеральний жир підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань, таких як:

 • рак ендометрію матки;
 • рак грудей у жінок у постменопаузі;
 • колоректальний рак;
 • рак стравоходу;
 • карцинома (рак клітин нирок);
 • рак підшлункової залози.

Діабет 2 типу

Вісцеральний жир виробляє ретинол-зв’язуючий білок 4, який підвищує резистентність організму до інсуліну: саме вона є головною причиною розвитку «вікового» діабету 2 типу. Одне невелике дослідження показало, що люди з діабетом, які мають нормальний індекс маси тіла, але у них є вісцеральний жир, можуть зменшити прояви хвороби, якщо схуднуть.

Вісцеральний жир: як позбавитися

Вісцеральний жир відкладається так само, як і підшкірний. Тому для боротьби з ним підійдуть будь-які традиційні способи зниження ваги – дієти, вправи та інші зміни життя. При цьому вісцеральний жир зганяється навіть ефективніше, ніж підшкірний.

 • регулярно тренуйтеся — найкраще віддати перевагу аеробним навантаженням середньої інтенсивності;
 • відмовтеся від легкозасвоюваних вуглеводів;
 • виключіть з раціону трансжири та фастфуд;
 • дотримуйтесь питного водного режиму протягом дня.